Flok ve Flok Kaplama ile İlgili Genel Bilgiler

Flok Nedir?

Flok etkileyici görselliğiyle, neredeyse her yüzeye uygulanabilen bir materyaldir. Doğal ya da sentetik maddelerden elde edilebilir. Uzunluklar 0.3mm ile 5mm arasında üretilebilmektedir. Ayrıca 1.7-22dtx çaplarında flok çeşitliliği bulunur. Ana renklerin yanı sıra, kullanıcıya uygun özel renklerde de flok üretimi yapılabilmektedir. Tekstil, kadife ve fırça gibi yüzeyler elde edilebilir.  

Günlük hayatta T-Shirt, parfüm şişesi, araç torpidoları, halı, paspas, maket yapımı, göz farı fırçası, araç cam fitilleri, mobilya aksesuarları, mağaza vitrinleri, dolap rafları gibi birçok yerde kullanılmaktadır.

etiket.jpg

Flok Uygulaması Nasıl Yapılır?

Floklanacak yüzeye önce yapıştırıcı uygulaması yapılır. Püskürtme, fırça ile sürme, serigrafi gibi yöntemle flok yapıştırıcısı sürülebilir. Daha sonra flok elyafları, elektrostatik voltaj kuvvetiyle ıslak olan yapışkan yüzeye saplanır. Ayrıca parça derinliğine göre bazı ürünlerde elektrostatik-pnömatik flok kaplama uygulaması gerekebilir. Tutkal uygulamasında yüzeyin toz, yağ, silikon içermemesi gerekmektedir.

Prensip olarak herhangi bir tekstil lifi flok olarak kullanılabilir. Fakat floklar genellikle poliamit malzemden imal edilir. Viskon ya da polyamit liflerinin kalınlığı ve uzunluğu uygulamaya göre seçilmelidir. Yüzeyin yumuşak ve kadifemsi doluya sahip olması gerektiğinde ince lifler, fırça efektine sahip olması istendiğinde ise kalın flok lifleri kullanılmalıdır. Ayrıca akustik, ses emici bir yüzey elde etmek için uzun flok lifleri, flok kaplanacak malzemenin hatların daha belirgin olması istendiğinde ise kısa flok lifleri kullanılmalıdır.

Elektrostatik flok kaplama uygulamasının ardından, yapıştırıcının özelliğine göre fırında kurutma ya da ortam şartlarında bekletilerek kurutma işlemi yapılabilir.

Son aşama temizliktir. Flok tozları malzeme üzerinden kontrollü hava basıncı ve yumuşak doğal fırçalarla temizlenebilir.

Flok Uygulamasının Amaçları Nelerdir?

Kağıt Floklama

Flok, hemen hemen tüm malzemelere uygulanabilir. Yüzeyde dekoratif görünüm, kadife doku, model çeşitliliğinin yanı sıra; sıcak soğuk yalıtımı, ses yalıtımı, tıkırtı önleyici ya da bir conta vazifesi görmesi amacıyla flok kaplama uygulaması tercih edilebilmektedir. Tekstilde emprime baskı çeşitliliği ve kabartma yapılmış yüzey elde edilmek amacı ile de kullanılır. Serigrafi ile yapıştırıcı uygulaması yapılabilen ürünlerde istenilen motif ve desenler flok kaplanmış olarak elde edilir. Tekstil baskıcıları tarafından ahtapot olarak adlandırılan otomatik baskı makinelerinde ipek kalıp üzerinden flok uygulaması yapılarak, çok renkli flok zeminleri elde edilebilir.

Davetiye Flok Baskı

Flok Kaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ön Hazırlık

Flok yapıştırıcı ve elektrostatik uygulaması eğitimli personel tarafından yapılmalıdır. Flok tanecikleri havada uzun süre kalabileceği için, uygulama alanında maske kullanılmalıdır. Ayrıca yapıştırıcı püskürtme ile yapılıyorsa, uygun kabinlerle emiş ve filtreleme yapılmalıdır.

Ortamın nemi ve sıcaklığı hakkındaki standart veriler flok satıcısından alınmalı ve uygulanmalıdır. Uygun olmayan nem ve sıcaklık koşulları, kaliteli flok uygulaması yapmanıza engel olabilir. Ayrıca flokların saklama koşulları da dikkate alınmalıdır. 

Flok Yapıştırıcısı ve Uygulanması Nasıl Yapılır?

Flok yapıştırıcısı elektriksel olarak iletken olmalıdır. Sadece flok baskı yapılacak yüzeye yapışması değil, aynı zamanda flok liflerine de sağlam yapışabilmesi gerekir. Uygulanacak malzemede istenen kaliteye göre, yapışkanın yıkama, aşınma ve yağ direncinin de yüksek olması gerekebilir. Yapıştırıcı içerisine boya karıştırılabilir. Bu sayede flok rengine daha uygun bir yapıştırıcı rengiyle, malzeme renginden ortaya çıkacak görsel sorunlar ortadan kaldırılmış olur.

Eğer püskürtme yöntemiyle yapıştırıcı uygulaması yapılacak ise, flok tozlarının saplanmaması gereken yerler maskelenmelidir.

Flok kaplanacak yüzey, yapıştırıcıyı içine çekemeyecek şekilde olmalıdır. Bu tür malzemeler için tutkal öncesi bir astar uygulaması gerekebilir. Örneğin ahşap, sünger, kağıt, karton gibi malzemeler, tutkal emiciliği açısından riskli malzemelerdir.

Yapıştırıcı yüzeyi, flok saplanabilecek kadar kalın; aynı zamanda akışkanlık sağlamayacak kadar da ince olmalıdır. Bu oran flok boyunun onda biri olarak hesaplanmıştır.

Mağaza Süsleme Flok

Elektrostatik Flok Kaplama İşlemi Hakkında Bilgi

Elektrostatik flok uygulaması, uygulanan yapıştırıcının jelleşmeye başlamadan önce yapılmalıdır.

Manuel ve otomatik flok uygulamalarında kullanılan makinelerin CE standartlarına uygun olması ve topraklama tedbirlerinin alınması gerekir. Makine gücü manuel uygulamalarında 150W değerini geçmemelidir. Makinenin yüksek voltaj çıkışına el yaklaştırılmamalı ve kullanım kılavuzundaki yönergeler mutlaka dikkate alınmalıdır. El ile yapılan uygulamalarda, kullanıcı flok makinesinin sap kısmından topraklanmalıdır. Otomatik flok baskı uygulamalarında, makine çalışırken herhangi bir yabancı maddenin yüksek voltaj barasına yaklaşması engellenmelidir.

El makinesinin ya da otomatik makinelerin flok hazneleri, flok uygulaması yapılacak yüzeye standart uzaklıklarda olmalıdır. Bu mesafe 7cm ile 15cm arası olarak öngörülmektedir. Fazla yakın yapılan uygulamalarda, yüzeyde parlama, voltaj kıvılcımları gibi sorunlarla karşılaşılır. Haznenin uzak olduğu uygulamalarda ise; yüzeyde kellikler aşırı flok tozu sarfiyatı olur. Yüksek voltaj jeneratörünün voltajı 50-90kV gerilim aralığında ayarlanabilir olmalıdır.

Elektrostatik voltaj ile yüklenmiş olan floklar, topraklı yüzeylere doğru hareket eder. Dolayısı ile, kullanılan yapıştırıcının iletkenliği, topraklamanın kalitesi ve topraklamanın yapıştırıcıya teması floklama kalitesi açısından çok önemlidir.

Floklu Ahşap Raf

Flok Fırınlama Aşaması Hakında Bilgi

Fırında kurutma işlemi mutlaka kontrollü ısılarla yapılmalıdır. Ani ısınmalarda yapıştırıcı üzerinde çatlaklar, yüzeysel kuruma sonrası gaz çıkışından kaynaklanan deliklenmeler meydana gelebilir. Isıtma süresi ve sıcaklık değerleri, yapıştırıcı üreticisinin değerlerine uygun olarak ayarlanmalıdır. Fırınlama sonrası malzeme üzerinden toplanan floklar, tekrar kullanım için uygun değildir.

Flok Temizliği Nasıl Yapılır?

Son temizlik aşaması için yapıştırıcının tüm reaksiyonlarının sona ermesi beklenmelidir. Tam kuruma ve sertleşme gerçekleşmeden, ya da malzeme ısısı normale dönmeden yapılacak temizlik ve kalite testleri başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Etiket Flok Baskı